Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Web Atölyesi


Sql nedir?

İstanbul

SQL (Structured Query Language – Yapılandırılırmış Sorgu Dili) kavramı, bir nevi veritabanı yönetimini ifade eder. Burada amaç verileri yönetebilmek ve tasarlayabilmektir. Esasen SQL bir programlama dili olmasa bile pek çok kişi tarafından bu şekilde kabul görür. SQL aracılığıyla sadece veritabanı üstünden işlem gerçekleştirilir. Genel anlamda SQL kurulumu bir hayli zordur ve hatta kurulumu kadar kaldırılması da bir hayli teknik bir konudur.

Bilgisayarla haşır neşir olan herkes muhakkak bu süreçte bir veri türüne ilgi gösteriyor. Yazı, video ya da resim veri grupları arasından aktarılıyor ve kullanıcılara iletiliyor. Bu verilerin sorgulanması ve sunulması noktasında SQL devreye giriyor diyebiliriz. Kişisel telefon rehberi, adres defterleri, banka, okul ya da hastane sistemleri, kütüphane sistemleri ya da e-ticaret platformları bundan oldukça aktif şekilde yararlanır. Bütün bu sistemlerde veritabanı hayati derecede önemlidir.

Bir sorgulama dili olarak bilinen SQL, “Structured Query Language” tabirinin kısaltılmış halidir. SQL sayesinde veriler üstünde esnek bir şekilde işlem yapmak mümkündür. Hem çok düzenli hem de pratik şekilde sonuç alınabilmektedir. Bugün itibariyle baktığımızda SQL vesilesiyle sorgulama gerçekleştiren pek çok yazılım söz konusu. Bunlar arasında en çok bilinenleri MySQL, Firebird, Oracle, Mssql ve Access şeklinde sıralayabiliriz. SQL kavramının daha iyi algılanması için veritabanı konusunda temel bilgilere ihtiyaç vardır. Çünkü nihayetinde SQL veritabanı üstünde işlemlerin yapılmasına olanak tanıyan bir alt dil şeklinde tanımlanır.

Veritabanında bilgiler çeşitli kategorilere ve gruplara ayrılarak stoklanır. Oluşan bilgi yığını verilerin gruplandırılmasını ve stoklanmasını zorunlu kılmıştır. Büyük veri depolama yönelimleri ve ihtiyaçları seneler geçtikçe daha fazla ön plana çıkmaya başlamıştır. Veritabanıyla ilgili ilk ciddi girişimler 1970’li yılların başına tekabül ediyor.

Neden SQL kullanılmalıdır?

SQL kullanımını bu denli popüler kılan oldukça ikna edici gerekçeler söz konusu. Örneğin SQL kullanıcıların veri erişimine izin vermektedir. Verilerin açıklamalarına olanak sağlar. Yine aynı şekilde kullanıcılara verileri değiştirme şansı verir. Veri tabloları oluşturur ve öte yandan modüllerin farklı dillere gömülmesine olanak tanır.  Hem tescilli olması hem de açık kaynak olması onu özel kılan bir başka öğedir. Lisanslar her zaman ücretli değildir, dolayısıyla ucuz maliyetler sunar. Kurtarma, güvenlik ve performans gibi kriterlerde ön plana çıkmasıyla da dikkat çeken SQL’nin yazılımları ile ilgili ayrıntılı bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

İletişim

Satış: +90 (532) 200 9852
Satış: +90 (850) 532 7008
Satış: +90 (212) 709 9788
Destek: +90 (545) 561 9207
Jooble:Türkiye iş ilanları

Bize Yazın

Ar-Ge

Yakuplu mah; Hürriyet Blv. Geçit Sk. Vera Plaza No:17/6 Kat:4 34524 Beylikdüzü / İstanbul