V3 Bilişim A.Ş


alexa nedir ?

İnternette bulunan tüm siteleri belli başlı bir takım kriterleri baz alarak sıralamaya koyan bir kuruluştur. Web sitelerinin her birini detaylı bir şekilde analiz ederek hem bulunduğu ülke adına hem de tüm dünya üzerindeki derecesini ölçen bir sistem de denebilir. Alexa, 1996 yılında kurulmuş bir şirket olarak çalışmaları oldukça eskiye dayandığı için güçlü bir veri tabanına sahiptir. Bu yüzden her hangi bir internet sitesi için bilgi edinmek istendiği zaman bakılan ilk ölçüm vasıtası olarak tercih edilmektedir.

Alexa ölçümleme yaparken siteye giren kişilerin hareketlerini baz alır ve ona göre bir ölçümleme yapar. Bu kriterler arasında bir kişinin siteye arama motorları vasıtası ile mi girmiş yoksa adresi kullanarak mı diye bakar. Ya da site içerisinde ne kadar sayfaya girdikleri ve o site üzerinde durdukları süreyi dikkate alıp bir analiz çıkarır.

Alexa Siteler Hakkında Bilgileri Nasıl Elde Ediyor ?

Alexa web siteleri hakkındaki bilgileri bir çok kaynakdan edinir ancak en çok browser eklentilerinden gelen veriler ağırlığı oluşturmaktadır.

 

Alexa Sonuçları Güvenilmidir ?

Elbette hiçbir analiz sistemi %100 isabetli sonuçlar vermez. Neticede Alexa da bir örneklem üzerinden ilerleyerek tüm trafikleri hakkında tahminde bulunur. Fakat Alexa şu an için bir site adına yaklaşık olarak en gerçekçi verileri sunmaktadır. Yani Alexa bir sitenin bir ülkede ilk 100 site içerisinde bulunduğu söylüyorsa bu büyük olasılıkla doğrudur. Televizyonda nasıl bir dizinin ya da bir programın reytingleri göz önüne alınıp ona göre bir reklam veriliyorsa internet ortamında da Alexa aynı işi görmektedir. Yani bir internet sitesine reklam vermek isteyenler Alexa’nın verilerini baz alırlar ve buna göre o siteye reklam verirler. Diğer bir deyişle bir SEO uzmanının site bünyesinde yaptığı çalışmanın ne kadar doğru olduğu Alexa’nın o site için verdiği sıralama ölçümleri ile doğrudan ilişkilendirilir. Alexa verileri, yani ölçümleme için bünyesine aldığı bir site kapasitesi bulunmaktadır. O da yaklaşık olarak 30 milyon kadar sitedir. Daha doğrusu bir site sıralama ilk 30 milyon içerisindeyse o zaman Alexa verilerine girmiş anlamına gelmektedir. Ayrıca ilk 1 milyona giren siteleri de bu sistem sıralar.

Alexa'da Siteniz Hakkındaki Puanları Görmek

Bunun için tek yapılması gereken Alexa.com sitesine giriş yapmak ve arama kısmına sitenin adresini yazarak incelmeyi başlatmaktır. Bu sayede araştırılan sitenin hem hizmet verdiği ülkede hem de dünya üzerinde kaçıncı olduğu direk olarak ortaya çıkar. Yani bir siteyi incelemek için o sitenin sahibi ya da yöneticisi olmaya gerek yok. Bu şekilde Alexa verilerine giren tüm sitelerin sıralaması öğrenilebilir. Diğer yandan Alexa’nın sitesin bünyesinde ülkeler kısmı da bulunmaktadır. İngilizce olarak country adıyla geçen bu kısım içerisinden Türkiye seçildiği zaman ülkede bulunan kullanıcıların en fazla girdikleri siteler arasından ilk 100 siteyi de bu şekilde görmek mümkündür.

Üstelik Türkçe bölümü seçildiği zaman en çok giriş yapılan Türk siteleri de yine görülebilmektedir. Bu tür bir işlemi oldukça ciddiye alan birçok internet kullanıcısı bu verileri internet üzerinden baz işler yapmak adına kullanmaktadır. Aynı zamanda Alexa’ya giriş yaparak her hangi bir siteye reklam vermek isteyen kişilerin de bu şekilde en yakın ve gerçekçi veriler ile aydınlanması söz konusudur.

İletişim

Satış: +90 (532) 200 9852
Satış: +90 (212) 982 7105
Satış: +90 (850) 532 7008
Destek: +90 (545) 561 9207
Jooble:Türkiye iş ilanları

Bize Yazın

V3 Bilişim Anonim Şirketi

Mall Of İstanbul The Office Kat:17 No:136 Başakşehir / İstanbul

Mersis Numarası: 922118748000001
Vergi Dairesi: İkitelli
Vergi Numarası: 9221187480