Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Web Atölyesissl sertifikasının (https) seo ya etkisi nedir ?

Neden SSL Kullanmalıyız ?


İstanbul

Öncelikle SSL'in SEO'ya etkisi konusunda hangi geçerli veri var derseniz, Google webmaster bloğunda yayınlanmış olan şu yazıya ( https://webmasters.googleblog.com/2014/08/https-as-ranking-signal.html ) bakmanızı öneririm. Google geçmişte kredi kartı işlemlerinin geçtiği web sitelerinde SSL i mecbur tutarken, şimdi üyeliğe sahip sitelerde de, şifre ve kullanıcı bilgileri güvenliği açısından zorunlu tutmaya başladı. Bunun yanında artık Google sıralama faktörleri arasına SSL'i aldığını duyurdu. Demekki 200 den fazla faktör arasında artık SSL'de olacağı muhakkak. Ancak bunu SSL'i sahip olan site hemen yükselir gibi düşünmemek lazım zira 200'den fazla faktörden sadece biri SSL. Ancak bilhassa rekabetçi kelimelerde SSL'in de rekabette önemli bir fark yaratabileceği muhakkak...

Aşağıda SSL kullanan web sitelerinin (10.000 kadar web sitesi arasında yapılan bir araştırmaya göre) sıralama korelasyonu dikkate değer sonuçlar ortaya koyuyor :

Doğru SSL kurlumu çok Önemli :

Yine aynı araştırmaya göre SSL kurulu web sitesinin sadece %65'inin tam anlamı ile doğru SSL kullanımı yapmış olduğu görülüyor. Yukarıda SEO ya etkisi araştırılırken bu konuya dikkat etmek gerektiğini belirtmiştik. Aşağıda bu araştırmaya göre yaygın yanlış SSL kullanımı ve sebeplerini gösterdik :

Sonuç : 

Web sitelerinin sıralama etkisi açısından (SEO) SSL kullanımın olumlu etkisi olduğu muhakkak. Ancak bir çok web sitesinin de https'i doğru kurmamış olduğunu dikkate almak yerinde olacaktır. Dolayısı ise SSL'in SEO ya etkisini araştırırken, doğru kurulum yapılmış bir SSL'li domaini baz almak doğru olacaktır.

Adalar Arnavutköy Ataşehir Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beykoz Beylikdüzü Beyoğlu Büyükçekmece Çatalca Çekmeköy Esenler Esenyurt Eyüp Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kadıköy Kağıthane Kartal Küçükçekmece Maltepe Pendik Sancaktepe Sarıyer Silivri Sultanbeyli Sultangazi Şile Şişli Tuzla Ümraniye Üsküdar Zeytinburnu

+90 (532) 200 9852

WhatsApp Destek Hattı