Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Web Atölyesisanal gerçeklik (vr) nereye gidiyor ?

Avatar filmini seyretmeyeniniz yoktur. Eski ama özürlü bir askerin, Navi halkının arasına karışarak bir avatarla vücud bulduğunu hepimiz hatırlarız.


İstanbul

Avatar filmini seyretmeyeniniz yoktur. Eski ama özürlü bir askerin, Navi halkının arasına karışarak bir avatarla vücud bulduğunu hepimiz hatırlarız. Yine Bruce Wills in eski filmlerinden "Suretler (Surrogates)" i hatırlayanlarınız vardır. Bu filmde de, sağlıklı, güzel görünümlü ve uzaktan kumandalı makineler olan suretler, insanların yerini almakta ve böylece insanların evlerinin rahat ve güvenli ortamından çıkmadan dışarıdaki hayatı yaşamalarına imkan tanımaktadır. 

Peki sanal gerçeklik uygulamaları bizleri de buna benzer "suretler" oluşturup yönetmemizi sağlayabilecek mi? Yoksa oyunlarla sınırlı kalacak bir eğlence olarak kalacak mı?

Facebook bunun sinyallerini "Facebook 2017 F8" konferansında verdi. Yeni sanal gerçeklik sosyal medya uygulaması "Facebook Spaces" i tanıttı. Vizyon oldukça enteresan ve uygulanabilir görünüyor. Facebook'un Sosyal Sanal Gerçeklik ekibinin başında yer alan isim Rachel Franklin, "Facebook Spaces" ile kullanıcıların kendilerini ifade eden bir sanal avatar ile istedikleri kişi ile aynı ortamdaymış gibi konuşabileceklerini, fotoğraf ve video paylaşabileceklerini, 3 boyutlu nesneler çizebileceklerini, görüntülü arama yapabileceklerini, üstelik bu teknoloji sayesinde, daha önce yüklenmiş olan fotoğraflarımızın da 3 boyutluymuş gibi gösterilebileceğini söyledi.

Özetle Facebook spaces sayesinde, sevgilinizle daha önce hiç gitmediğiniz bir yeri gezmek (örneğin karayip adaları) ve orada bir akşam yemeği yemek (yeme kısmı evinizdeki masada olmak kaydı ile) mümkün olabilecek gözüküyor.

Okurken fantezi gibi gelen bu yazıyı, Mark Zurkerberg’in paylaştığı Facebook Spaces tanıtım videosundan sonra yeniden düşünmesinizi tavsiye ederim :

Adalar Arnavutköy Ataşehir Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beykoz Beylikdüzü Beyoğlu Büyükçekmece Çatalca Çekmeköy Esenler Esenyurt Eyüp Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kadıköy Kağıthane Kartal Küçükçekmece Maltepe Pendik Sancaktepe Sarıyer Silivri Sultanbeyli Sultangazi Şile Şişli Tuzla Ümraniye Üsküdar Zeytinburnu

+90 (532) 200 9852

WhatsApp Destek Hattı