Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler
Markalaşmanın Önemi

İşletmeler yaşanan yoğun rekabet nedeniyle bir taraftan müşteri beklentilerini karşılarken, diğer taraftan da yeri ürünler geliştirerek, tüketici ihtiyaç ve beklentilerinde değişiklikler yaratıp daha fazla ürün satmayı amaçlarlar.


Marka kişiliğini meydana getirecek ifade oluşturulurken dikkat edilmesi gereken faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bir markanın kişiliği “reklamın tonu” ile eşitlenmemelidir.
  • Reklam vaadinde hile ve aldatmaca öğelerini taşıyacak unsurlara yer verilmemelidir.
  • Marka için kullanılacak terimler insan kişiliğiyle düşünülmelidir. Bu yaklaşım, ürüne ilişkin tek bir özelliğin belirginleştirilmesine, onun üzerinde yoğunlaşılmasına ve kişiliğin bu özellik üzerine dayandırılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kişiliği tanımlayacak sıfatlar listelenirken, seçilecek alternatiflerin ürünü nasıl destekleyeceği dikkatlice düşünülmelidir. Örneğin; akıllı, içten, ağırbaşlı bir kişiliğin aynı zamanda komik, girişken bir kişilik olarak gösterilmesinin zor olacağı açık bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle markanın özünü gerçekten aktaracak iki veya üç sözcükten oluşan güçlü öğelerle şekillendirilmiş alternatifler hazırlanmalıdır.
  • Önceki marka kişiliği veya markayla bütünleşmiş nitelikler bütünleştirici ya da aile adı stratejisi kullanmadan yeni bir ürün piyasaya sürülüyorsa marka muhtemelen daha önceki kişilikten etkilenebilecektir. Bu nedenle öncelikle bunları tanımlayıcı özellikler belirlenmelidir. Sonuç olarak, markanın kişiliğinin oluşturulmasında yaratıcı uygulamalar büyük önem taşımakta ve işin özü olarak belirtilmekte, kimi zaman yeni kişilik oluşturma uygulamalarında kullanılabilmektedir. Gerek var olan kişilik gerekse yeni kişilik; ürünle, ürünün sunduğu yararlarla ve hedef kitleyle uyumlu olmalı ve rakiplerine karşı ürünün eşsiz olduğunu gösterebilmelidir.Adalar Arnavutköy Ataşehir Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beykoz Beylikdüzü Beyoğlu Büyükçekmece Çatalca Çekmeköy Esenler Esenyurt Eyüp Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kadıköy Kağıthane Kartal Küçükçekmece Maltepe Pendik Sancaktepe Sarıyer Silivri Sultanbeyli Sultangazi Şile Şişli Tuzla Ümraniye Üsküdar Zeytinburnu

+90 (532) 200 9852

WhatsApp Destek Hattı