Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Web AtölyesiMicro data (mikro veri) nedir?

Micro Data, Web Sitenizde bulunan bilgileri işaretleyerek arama motorları ve robotlar tarafından okunmasını sağlayan bir şemadır.


Micro Data (Mikro Veri) Nedir?

Micro Data, Web Sitenizde bulunan bilgileri işaretleyerek arama motorları ve robotlar tarafından okunmasını sağlayan bir şemadır. Siz bir siteye girdiğinizde isimleri telefon numaralarını, şirket isimleri, ürünleri, sinemaları veya yazarları anlayabilirsiniz ancak Arama Motorları için aynı durum söz konusu değildir. Bu durumda arama motorları tarafından oluşturulmuş micro data verileri (Google için adı Zengin Snippet) sayesinde gerekli verileri işaretleyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse,

 

Benim adım Görkem Duymaz. Ana sayfamı burada bulabilirsiniz: MediaClick Sarıyer, İstanbul'da oturuyorum ve MediaClick şirketinde yazılımcı olarak çalışıyorum.

Yukarıda standart bir web yazılımı bulunmaktadır. Bunu kullanıcılar anlayabilir ancak arama motoru sadece karşılaştırma yapabilir. Ancak

 

Benim adım Görkem Duymaz. Ana sayfamı burada bulabilirsiniz: MediaClick Sarıyer, İstanbul'da oturuyorum ve MediaClick şirketinde yazılımcı olarak çalışıyorum.

şeklinde yazılırsa arama motorları

İlk satırda, itemscope, 

 içindeki içeriğin bir veri olduğunu, itemtype="http://data-vocabulary.org/Person ise verinin bir Kişi hakkında olduğunu anlar.

 

Kişi verisinin her bir özelliği itemprop özelliğiyle tanımlanır. Örneğin, itemprop="name" kişinin adını açıklar. Eğer bu özelliği yazar olarak işaretlerseniz sonuç :

Bu işaretlemeler kullanıcı tarafından gözükmez ancak arama motorları bu verileri tanır ve arama algoritmalarına dahil eder. Üst sıralar için mikro veriler çok önemlidir. Arama motorları sizin ne aradığınızı anlar ancak nerede bulacağını micro datalardan anlar. Organik sıralamalarda üst bölümler için micro data kullanabilirsiniz. Ancak sitenizde işaretlenen her veri arama motorlarında gösterilmez yalnızca kullanıcılara yararlı olduğu zamanlarda kullanılır.

İstanbul Web Atölyesi - +90 (850) 532 7008

Adalar Arnavutköy Ataşehir Avcılar Bağcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Bayrampaşa Beşiktaş Beykoz Beylikdüzü Beyoğlu Büyükçekmece Çatalca Çekmeköy Esenler Esenyurt Eyüp Fatih Gaziosmanpaşa Güngören Kadıköy Kağıthane Kartal Küçükçekmece Maltepe Pendik Sancaktepe Sarıyer Silivri Sultanbeyli Sultangazi Şile Şişli Tuzla Ümraniye Üsküdar Zeytinburnu

+90 (532) 200 9852

WhatsApp Destek Hattı